8. mai-markering i Egersund
De fire Dalane-kommunene har tradisjon for å ha felles markering av Frigjørings - og veterandagen, et arrangement som går på rundgang. I år foregår dette igjen i Egersund ved frigjøringsmonumentet.

Hva: Frigjørings - og veterandagen 2026
Hvor: Frigjøringsmonumentet ved torget (Kart Lenke til et annet nettsted.)
Når: Fredag 8. mai 2026 09:00
Dette er et fellesarrangement for Dalane, og representanter fra de andre kommunene vil også delta.
Program
- Kransenedleggelse ved frigjøringsmonumentet ved ordfører i Eigersund
- Kransenedleggelse ved minnesmerket over Tysklandsbrigaden ved ordfører i Eigersund
- Tale for dagen ved veterankontakt Leif E. Broch
- Musikalske innslag ved Egersunds Mandssangforening
8. mai i Norge
Frigjøringsdagen i Norge er 8. mai. Datoen markeres hvert år til minne om frigjøringen etter fem års tysk okkupasjon av Norge under andre verdenskrig fra 1940 til 1945. Vi omtaler også dagen som frigjørings- og veterandagen, hvor feirer friheten og hedrer norske krigsveteraner fra verdenskrigen og fra seinere utenlandsoperasjoner.
Sist oppdatert
Les flere nyheter
- Eigersund kommune deler årlig ut kulturstipend. Stipendet kan søkes av personer som i yrke eller fri...
Nominer til innsatspris og kulturpris 2026
Det er nå på tide til å sende inn forslag til kandidater for årets innsatspris og kulturpris til Eig...Pårørendekonferansen 2026
Når ansvar møter motstand. En digital konferanse for pårørende og fagpersoner. Eigersund kommune arr...Høring av endring i lokal jaktforskrift
Eigersund kommune gjennomfører høring på endring av "Forskrift om adgang til jakt etter rådyr, elg, ...Strandryddeuka
Strandryddeuka 2026 finner sted 11. – 20. september. Dette er Norges største nasjonale ryddeaksjon, ...
