Frøya er ei øy og en kommune som ligger i havet i Trøndelag vest for innløpet til Trondheimsfjorden.
Vår oppgave er å sjekke ut øyer og skjær for oljeklumper, som så blir samlet opp. Personell fra blant annet Eigersund blir kjørt ut med båter og satt av. Totalt flere tusen øyer og skjær som skal sjekkes.
Store ressurser er satt inn, og i uke 10 er nær 180 personer involvert i arbeidet, i tillegg til 5 fartøy og 20 droner. Arbeidet gjøres manuelt og vil ta tid.
Info fra Equinor
Equinor ble 18. februar informert av Kystverket om funn av oljeklumper på Frøya. Analyser fra SINTEF viser at funnene stammer fra et utilsiktet utslipp fra Njord A-plattformen den 31. desember 2024.
Norsk oljevernforening for operatørselskap (NOFO) har på vegne av Equinor igangsatt kartlegging og oppryddingsarbeid, i samarbeid med lokale ressurser, frivillige og Interkommunale utvalg mot akutt beredskap (IUA).
Oljen er i klumper og det er ikke observert fritt flytende olje på sjøen. Oljen klumper seg fordi den inneholder voksforbindelser som krystalliseres ved lave temperaturer.