Reguleringsendring etter forenklet prosess - justering av byggegrense gbnr. 13/142, Sokndalsveien 51
Vi har fått en søknad om å justere en reguleringsplan i Årstaddalen. Det ble vedtatt en reguleringsendring den 27.03.2023 sak 023/23 som medførte at NAV bygget ble endret fra kontor til leiligheter. Norges hus har nå kjøpt bygget og ønsker å gjøre endringer for å bedre kvaliteten på leilighetene herunder at de nå blir gjennomgående slik at uteområdet nå blir liggende i sin helhet på stille side. Dette i motsetning til gjeldende plan, der halvparten av leilighetene har uteområde mot fylkesveien og er dermed dårlige med hensyn til ute og opphold, støy etc. Det ble i sin tid gjennomført grundige støyvurderinger av Brekke og Strand som fremdeles skal legges til grunn.
Det er nå ønskelig å justere bygningskroppen mot fylkesvegen for å få en utvendig svalgang som går langs hele fasaden. Vi vurderer at dette er en mye bedre løsning, da dette gir både vesentlig bedre ute- og oppholdsareal, alle leilighetene blir gjennomgående og får dermed ute og oppholdsareal på stille side, inngang til den enkelte leilighet kun på denne siden, det gir mindre korridorer og mere boligareal, ute og oppholdsarealet vil da ligge i grønn støysone.
Reguleringsendringen medføre to endringer i plankartet:
1. Justering av byggegrense som vist vedlagte kart
2. Annen veigrunn økes i den sørlige delen fra 0,5 til 1,5 meter på den delen som ligger mot fylkesveien og ikke skal benyttes til parkering o.l.
Vi vurderer at dette kan tas som en reguleringsendring etter forenklet prosess og vi ber om at ev. merknader sendes Eigersund kommune, postboks 580, 4371 Egersund eller på epost post@eigersund.kommune.no innen 8 januar 2026.
Dersom en har spørsmål kan en kontakte plansjef Dag Kjetil Tonheim på tlf 958 84 976.
Relaterte dokumenter
Sokndalsveien 51
Sokndalsveien 51 - Byggegrense mot fylkesvei - kort redegjørelse
Vedlegg til planendring - Sokndalsveien 51
