Folkehelseinstituttet anbefaler å stille diagnosen influensa A (H1N1) klinisk som ved vanlig sesonginfluensa i de tilfeller det er mulig. Diagnostisering ved laboratorieprøve anbefales nå i tilfeller hvor pasienten tilhører en av de definerte risikogruppene.
I tillegg til stor pågang av prøver til diagnostisering, er det er utfordring å skaffe nok utstyr som er nødvendig for å gjennomføre analysene. Dette skyldes at leverandøren av utstyret ikke kan levere i henhold til bestillingen.
SUS oppfordrer derfor rekvirenter av prøver til å være restriktive og prioritere i henhold til Folkehelseinstituttets anbefalinger. Indikasjon for undersøkelse må komme tydelig frem av de kliniske opplysningene på rekvisisjonen. Kun prøver som oppfyller Folkehelseinstituttets anbefalinger vil bli prioritert for analyse.
Testing med laboratorieprøver
Folkehelseinstituttet anbefaler at personer tilhørende disse gruppene skal testes ved laboratorieprøver (oppdatert 20. juli 2009):
- Personer som har økt risiko for komplikasjoner av influensa (se liste nedenfor).
- Personer med langvarige eller alvorlige symptomer, inkludert alle med pneumoni eller behov for sykehusinnleggelse.
- Personer i situasjoner der det er viktig av smittevernhensyn å bekrefte diagnosen, for eksempel ved utbrudd i institusjoner.
- Av overvåkingshensyn ønsker vi inntil videre at det tas prøver av pasienter med typiske symptomer, men ingen kjent eksponering (kontakt med kjente smittede eller reise).
Risikogrupper
Gruppene nedenfor er i følge folkehelseinstituttet risikogrupper og skal testes med laboratorieprøver (oppdatert 20. juli 2009):
- Personer som er 65 år eller eldre
- Voksne og barn med alvorlige luftveissykdommer, spesielt personer med nedsatt lungekapasitet
- Voksne og barn med kroniske hjerte/karsykdommer, spesielt personer med alvorlig hjertesvikt, lavt minuttvolum eller pulmonal hypertensjon
- Voksne og barn med nedsatt infeksjonsresistens
- Voksne og barn med diabetes mellitus (både type 1 og type 2)
- Voksne og barn med kronisk nyresvikt
- Beboere på alders- og sykehjem
- Gravide
- Personer med nedsatt mekanisk ventilasjonskapasitet pga ekstrem overvekt eller kronisk, alvorlig nevrologisk sykdom