Bakgrunn
Prosjekt "Bredbånd i Dalane" har som mål at flest mulig innbyggere i fylket skal få tilbud om bredbånd. I distriktskommuner med relativt lavt folketall og spredt bosetting er det ikke kommersielt mulig å bygge ut bredbånd uten støtte. Prosjektet innebærer at det offentlige yter "anleggsbidrag" til opprustning av telefonsentraler i distriktene, slik at aktuelle leverandører av bredbåndstjenester finner det interessant å bygge ut og drive tilbudet, samtidig som abonnentene får et tilbud om tilknytning og bruk til en pris som ikke avviker vesentlig fra den prisen som tilbys i sentrale deler av fylket.
Status for Dalane
I vår har det blitt gjennomført en anbudsrunde i Dalane, og det ble i denne uken skrevet kontrakt med Telenor og DirectConnect.
Telenor skal levere DSL-basert bredbånd via telefonnettet, mens DirectConnect skal levere et radiobasert opplegg for bredbånd.
Prosjektet har funnet økonomi til å innfri 11 opsisjoner i tillegg til hovedområdene i Dalane. Parantesene (DC) og (T) angir hvilken leverandør som er ansvarlig for utbyggingen.
Hovedområder
- Bjerkreim: Bue (T), Ivesdal (DS), Nedrabø (T), Ognedal (DC), Tengesdal (T),
Veen (DC) og Ørsdalen (DC). - Egersund: Hadland (T), Lædre (T) og Midbrød (DC)
- Lund: Heskjestad (T)og Ualand (T)
- Sokndal: Drageland (T), Jøssinghavn (T), Myssa (T) og Vatland (T)
Opsjoner
- Berkreim: Bue utenfo ADSL-dekning (DC), Ognedal utenfor ADSL-dekning (DC) og Veen utenfor ADSL-dekning (DC).
- Eigersund: Grøsfjell (DC), Gystøl (DC) og Koldal (DC)
- Lund: Eik utenfor ADSL-dekning (DC), Røyland (DC) og Ualand utenfor ADSL-dekning (DC)
- Sokndal: Netland (DC) og Myssa utenfor ADSL-dekning (DC)
Leveringstid
Leverandørene har signalisert 4-9 måneders leveringstid fra dags dato, og har forpliktet seg til ferdigstilt leveranse innen utgangen av 2007.
Mer informasjon vil bli publisert på www.dalane.no så snart detaljerte utbyggingsplaner foreligger fra leverandørene.